Nejčastější otázky: Onemocnění jícnu

S čím se na vás mohu obrátit?

V naší poradně pro onemocnění jícnu se zabýváme třemi okruhy potíží. Refluxním onemocněním jícnu, onemocněním žlučníku a chronickým zánětem slepého střeva.

Objednat se do poradny

Co je refluxní onemocnění jícnu?

Refluxní onemocnění jícnu, brániční kýla, GERD,EERD vše jsou synonyma pro jednu nemoc.  Jedná se o civilizační onemocnění způsobené nesprávnou skladbou stravy a snížením fyzické kondice obyvatel, samozřejmě zde působí i faktor dědičnosti.


Jak poznám, že mám reflux?

Onemocnění má dvě formy co se týče klinických projevů a dva charaktery vracejícího se obsahu (refluxátu).

Oesofageální forma je typická a projevuje se pálením žáhy, návratem potravy a šťáv zpět do jícnu, nebo do úst,
bolestí za hrudní kostí, někdy podobnou infarktu myokardu. Potíže jsou zhoršené po jídle, obzvláště po některých jídlech jako kynuté pečivo, papriky, kečup, uzeniny apod.

Extraoesofageální forma nemá typické příznaky a někdy její diagnostika působí značné potíže. Onemocnění neprovází typické pálení žáhy, návrat potravy, ale projevuje se postižení hlasivek, nosohltanu event. průdušek.  Pacient má časté záněty vedlejších nosních dutiny, časté bronchitidy, pocit knedlíku v krku po rány, chrapoty, nucení k pokašlávání, větší kazivost zubů, bolesti za hrudní kostí, poruchy polykání apod. 


Jak se reflux diagnostikuje?

Jedná-li se o kyselý reflux (oesofageální formu), dobře účinkují léky na zmirňování tvorby žaludečních šťáv  PPI/Helicid, Loseprasol, Emanera, Losec atd./ Jako vyšetřovací metoda je dostačující  gastrofibroskopie, event. rtg žaludku. Tato forma se snadno diagnostikuje a následně léčí.

U druhého typu refluxu, tedy extraoesofageální formy je, vzhledem k rozmanitosti klinických potíží, potřebná mezioborová spolupráce, kdy kromě základního gastrofibroskopického a rtg vyšetření, která mohou být mnohdy s negativním nálezem, se doplňuje  ORL vyšetření na specializovaném pracovišti - hlasovém centru, které přesně ukáže poruchu nosohltanu a hlasivek.  Tuto poruchu nelze stanovit ani gastrofibroskopický, ani rtg vyšetřením. V případě dalších diagnostických rozpaků doplňujeme impedanci jícnu, která nám během 24 hodin přesně určí, jak se posunují plyny, tekutiny i potrava v jícnu, jakou má obsah kyselost, na jaké podněty posuny reagují. Vše se zaznamenává na počítač, který pacientovi zapůjčíme. Posledním doplňujícím vyšetřením je jícnová manometrie, která stanoví schopnost jícnu posunovat potravu po polknutí.  Teprve až po zhodnocení základních i moderních vyšetřovacích metod je možno někdy stanovit správnou diagnosu a následně správnou léčbu.


Jak se dá reflux léčit?

Obsah ze žaludku, který se vrací do jícnu/refluxát/ může mít buď kyselý, nebo zásaditý charakter. Je-li refluxát kyselý pak působí většinou běžné potíže a dobře reaguje na léčbu PPI.

Je-li však refluxát zásaditý, pak nereaguje na léčbu PPI a často mívá netypické klinické příznaky, což ztěžuje
jeho diagnosu.

Léčba onemocnění může být konzervativní, nebo operační.  Konzervativní léčba spočívá v redukci váhy, úpravě jídelníčku, někdy v speciálních dechových cvičeních.  Někdy může být její efekt překvapivě dobrý, ale u těžších případů většinou nestačí.  Další formou konzervativní léčby je podávání léků skupiny PPI, které blokují na úrovni protonové pumpy vylučování kyseliny chlorovodíkové v žaludku, která je nutná k aktivaci žaludečních šťáv. Tyto léky neléčí příčinu onemocnění, pouze neutralizují kyselost refluxátu, k refluxu dochází stejně, ale pacient jej nepociťuje, protože kyselina chlorovodíková je neutralizovaná a nepálí. Při ukončení léčby se vrací plná paleta potíží do týdne zpět.

Operační léčba spočívá v nápravě nesprávných anatomických poměrů v oblasti přechodu jícnu do žaludku.  Operací je odstraněna příčina, pacient nemusí brát léky, efekt je trvalý.  V současnosti operační řešení  refluxní choroby jícnu, laparoskopická fundoplikace, patří mezi standardní operační metody, které se provádějí na specializovaných pracovištích s výhodou v režimu jednodenní chirurgie.

Jak se projevuje onemocnění žlučníku?

Onemocnění žlučníku se projevuje dvěma formami. Typická je forma kolikovitá, kdy pacient po dietní chybě/tučné, smažené, pikantní/ má klasický žlučníkový záchvat s kolikovitými bolesti v pravém podžebří. Bolesti odeznění, samovolně, někdy dříve po spasmolyticích (Algifen, Cholaspan apod.) Druhá forma je nadýmavá, kdy pacient po jídle nemá záchvat, ale cítí se nadmutý, toto odezní po několika hodinách samovolně, ale opakuje se to, trvá to dlouhodobě a pacienta to značně obtěžuje. 


Jak se léčí onemocnění žlučníku?

Onemocnění žlučníku se vyšetřuje sonograficky (ultrazvukem) a jsou-li prokázány žlučníkové kameny je potřebné operační řešení. Někdy se stává, že pacient má dlouhodobě žlučníkové záchvaty a nepodaří se prokázat žlučníkové kameny. V tomto případě přistoupíme k operačnímu řešení, po vyloučení jiných onemocnění, i když nejsou prokázané kameny. Výsledky tohoto postupu přinášejí výborné výsledky. Dále je potřeba zmínit změnu přístupu k časnosti provedené operace, kdy dříve se doporučoval určitý časový odstup operace po žlučníkovém záchvatu. Dnes je přijatý názor, že operace se má provést co nejdříve po žlučníkovém záchvatu, odstranění, zaníceného žlučníku dojde ke zkrácení délky léčby. Jak z výše uvedeného vyplývá, léčba onemocnění žlučníku je operační, tzv. cholecystectomie. Spočívá v odstranění celého žlučníku s kameny. Pacienti po operaci ve většině případů nedrží žádnou dietu, ani jinak nejsou omezeni. Operace se provádí laparoskopicky.


Jak poznám, že mám chronický zánět slepého střeva a co s tím?

Chronický zánět slepého střeva se projevuje opakovaným pobolíváním v pravém podbřišku, které není závislé ani na námaze, ani ne jídle. Vzniká kdykoliv, odeznívá po hodinách po dnech, dobře na potíže působí studené. Žádným, dosud dostupným, vyšetřením se nedá přesně prokázat, že tyto potíže působí chronický zánět slepého střeva. Je nutno vyloučit ostatní onemocnění urologické, gynekologické, bolesti páteře apod a v případě, že je vše negativní je a pacienta potíže skutečně obtěžují, je na místě plánovaně odstranit slepé střevo, provést appendectomii.  V 90ti% po operaci potíže zcela zmizí, tam kde přetrvávají, je nezbytné provést další vyšetření a appendix nebyl příčinou původních potíží.


Diskusní téma: Onemocnění jícnu

Re: Inkompetence kardie

Palas Athéna 16.02.2018
Dobrý den, složení refluxátu nejlépe odhalí jícnová impedance. Pravda je bohužel taková, že zásaditý reflux škodí jícnu stejně, jako reflux kyselý a užíváním PPI neřešíte vlastní příčinu, ale pouze zmírňujete příznaky. Každopádně je na místě pravidelná kontrola, případně možnost operačního řešení. Hezký den

Vyšetření

Eva 10.11.2017
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda je možné objednat se k Vám na vyšetření, i když nejsem z Prahy.
Děkuji za odpověď.

Re: Vyšetření

Palas Athéna 21.11.2017
Dobrý den, ano, samozřejmě můžete. Jen upozorňujeme, že nemáme smlouvu se zdravotní pojišťovnou 213 Revírní bratrská. Hezký den

průjem po operaci žlučníku

Eva 07.11.2017

Dobrý den.
Před 2,5 měsíci jsem podstoupila laparoskopické odstranění žlučníku. Od 4.dne po operaci trpím průjmy, stolice je žlutá až oranžová s kousky nestrávené potravy. Nucení na stolici je velmi urgentní, nezáleží na druhu jídla.Stolice jsou nepravidelné- 3-4x denně. Zkusila jsem užívat Isochol, Pangrol a Biopron forte - vše bez efektu.
Můžete mi prosím poradit, co bych mohla udělat pro zlepšení současného neuspokojivého stavu?
Děkuji za odpověď.

Re: průjem po operaci žlučníku

Palas Athéna 21.11.2017
Dobrý den, na dálku Vám neporadíme, situaci je vhodné řešit přímo s operatérem, nejlépe objednat se na kontrolní vyšetření. Hezký den

Re: Re: průjem po operaci žlučníku

Eva 21.11.2017
Operatér doporučil jen níže uvedené léky.

Re: Re: Re: průjem po operaci žlučníku

Palas Athéna 22.11.2017
Dobrý den, v tom případě by pro Vás bylo nejlepší objednat se na ambulantní gastroenterologii, protože je to již opravdu dlouhá doba, během které by uvedené léky zabrat měly. Hezký den

Barettuv jicen

Vera 12.10.2017
Dobry vecer mam kvam prozbu jsem objednana k Panu doktorovy Drahonovskemu v listopadu.Mam berttuv jicen,je nutna pehametrie.

Re: Barettuv jicen

Palas Athéna 21.11.2017
Dobrý den, to Vám dopředu nelze říci, o nutnosti pHmetrie rozhodne pan doktor na základě osobní konzultace a po dohodě s Vámi. Hezký den

Barretův jícen

Eva 01.09.2017
Dobrý den, před necelým rokem mi diagnostikovali Barretův jícen. Mám stále pocit cizího tělesa v krku přesto, že užívám už třetí léky (Controlox, Zulbex, Helicid). Po žádném z těchto léků necítím zlepšení.K tomu užívám ještě Kinito. V noci si dávám dva polštáře, abych měla výš pod hlavou. Už si nevím rady, několikrát jsem byla i na ORL, kde mi nic nezjistili.Potíže stále přetrvávají , je to velice nepříjemné. Moc Vás prosím o radu. Předem děkuji za odpověď
<< 1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>