Nejčastější otázky: Onemocnění jícnu

S čím se na vás mohu obrátit?

V naší poradně pro onemocnění jícnu se zabýváme třemi okruhy potíží. Refluxním onemocněním jícnu, onemocněním žlučníku a chronickým zánětem slepého střeva.

Objednat se do poradny

Co je refluxní onemocnění jícnu?

Refluxní onemocnění jícnu, brániční kýla, GERD,EERD vše jsou synonyma pro jednu nemoc.  Jedná se o civilizační onemocnění způsobené nesprávnou skladbou stravy a snížením fyzické kondice obyvatel, samozřejmě zde působí i faktor dědičnosti.


Jak poznám, že mám reflux?

Onemocnění má dvě formy co se týče klinických projevů a dva charaktery vracejícího se obsahu (refluxátu).

Oesofageální forma je typická a projevuje se pálením žáhy, návratem potravy a šťáv zpět do jícnu, nebo do úst,
bolestí za hrudní kostí, někdy podobnou infarktu myokardu. Potíže jsou zhoršené po jídle, obzvláště po některých jídlech jako kynuté pečivo, papriky, kečup, uzeniny apod.

Extraoesofageální forma nemá typické příznaky a někdy její diagnostika působí značné potíže. Onemocnění neprovází typické pálení žáhy, návrat potravy, ale projevuje se postižení hlasivek, nosohltanu event. průdušek.  Pacient má časté záněty vedlejších nosních dutiny, časté bronchitidy, pocit knedlíku v krku po rány, chrapoty, nucení k pokašlávání, větší kazivost zubů, bolesti za hrudní kostí, poruchy polykání apod. 


Jak se reflux diagnostikuje?

Jedná-li se o kyselý reflux (oesofageální formu), dobře účinkují léky na zmirňování tvorby žaludečních šťáv  PPI/Helicid, Loseprasol, Emanera, Losec atd./ Jako vyšetřovací metoda je dostačující  gastrofibroskopie, event. rtg žaludku. Tato forma se snadno diagnostikuje a následně léčí.

U druhého typu refluxu, tedy extraoesofageální formy je, vzhledem k rozmanitosti klinických potíží, potřebná mezioborová spolupráce, kdy kromě základního gastrofibroskopického a rtg vyšetření, která mohou být mnohdy s negativním nálezem, se doplňuje  ORL vyšetření na specializovaném pracovišti - hlasovém centru, které přesně ukáže poruchu nosohltanu a hlasivek.  Tuto poruchu nelze stanovit ani gastrofibroskopický, ani rtg vyšetřením. V případě dalších diagnostických rozpaků doplňujeme impedanci jícnu, která nám během 24 hodin přesně určí, jak se posunují plyny, tekutiny i potrava v jícnu, jakou má obsah kyselost, na jaké podněty posuny reagují. Vše se zaznamenává na počítač, který pacientovi zapůjčíme. Posledním doplňujícím vyšetřením je jícnová manometrie, která stanoví schopnost jícnu posunovat potravu po polknutí.  Teprve až po zhodnocení základních i moderních vyšetřovacích metod je možno někdy stanovit správnou diagnosu a následně správnou léčbu.


Jak se dá reflux léčit?

Obsah ze žaludku, který se vrací do jícnu/refluxát/ může mít buď kyselý, nebo zásaditý charakter. Je-li refluxát kyselý pak působí většinou běžné potíže a dobře reaguje na léčbu PPI.

Je-li však refluxát zásaditý, pak nereaguje na léčbu PPI a často mívá netypické klinické příznaky, což ztěžuje
jeho diagnosu.

Léčba onemocnění může být konzervativní, nebo operační.  Konzervativní léčba spočívá v redukci váhy, úpravě jídelníčku, někdy v speciálních dechových cvičeních.  Někdy může být její efekt překvapivě dobrý, ale u těžších případů většinou nestačí.  Další formou konzervativní léčby je podávání léků skupiny PPI, které blokují na úrovni protonové pumpy vylučování kyseliny chlorovodíkové v žaludku, která je nutná k aktivaci žaludečních šťáv. Tyto léky neléčí příčinu onemocnění, pouze neutralizují kyselost refluxátu, k refluxu dochází stejně, ale pacient jej nepociťuje, protože kyselina chlorovodíková je neutralizovaná a nepálí. Při ukončení léčby se vrací plná paleta potíží do týdne zpět.

Operační léčba spočívá v nápravě nesprávných anatomických poměrů v oblasti přechodu jícnu do žaludku.  Operací je odstraněna příčina, pacient nemusí brát léky, efekt je trvalý.  V současnosti operační řešení  refluxní choroby jícnu, laparoskopická fundoplikace, patří mezi standardní operační metody, které se provádějí na specializovaných pracovištích s výhodou v režimu jednodenní chirurgie.

Jak se projevuje onemocnění žlučníku?

Onemocnění žlučníku se projevuje dvěma formami. Typická je forma kolikovitá, kdy pacient po dietní chybě/tučné, smažené, pikantní/ má klasický žlučníkový záchvat s kolikovitými bolesti v pravém podžebří. Bolesti odeznění, samovolně, někdy dříve po spasmolyticích (Algifen, Cholaspan apod.) Druhá forma je nadýmavá, kdy pacient po jídle nemá záchvat, ale cítí se nadmutý, toto odezní po několika hodinách samovolně, ale opakuje se to, trvá to dlouhodobě a pacienta to značně obtěžuje. 


Jak se léčí onemocnění žlučníku?

Onemocnění žlučníku se vyšetřuje sonograficky (ultrazvukem) a jsou-li prokázány žlučníkové kameny je potřebné operační řešení. Někdy se stává, že pacient má dlouhodobě žlučníkové záchvaty a nepodaří se prokázat žlučníkové kameny. V tomto případě přistoupíme k operačnímu řešení, po vyloučení jiných onemocnění, i když nejsou prokázané kameny. Výsledky tohoto postupu přinášejí výborné výsledky. Dále je potřeba zmínit změnu přístupu k časnosti provedené operace, kdy dříve se doporučoval určitý časový odstup operace po žlučníkovém záchvatu. Dnes je přijatý názor, že operace se má provést co nejdříve po žlučníkovém záchvatu, odstranění, zaníceného žlučníku dojde ke zkrácení délky léčby. Jak z výše uvedeného vyplývá, léčba onemocnění žlučníku je operační, tzv. cholecystectomie. Spočívá v odstranění celého žlučníku s kameny. Pacienti po operaci ve většině případů nedrží žádnou dietu, ani jinak nejsou omezeni. Operace se provádí laparoskopicky.


Jak poznám, že mám chronický zánět slepého střeva a co s tím?

Chronický zánět slepého střeva se projevuje opakovaným pobolíváním v pravém podbřišku, které není závislé ani na námaze, ani ne jídle. Vzniká kdykoliv, odeznívá po hodinách po dnech, dobře na potíže působí studené. Žádným, dosud dostupným, vyšetřením se nedá přesně prokázat, že tyto potíže působí chronický zánět slepého střeva. Je nutno vyloučit ostatní onemocnění urologické, gynekologické, bolesti páteře apod a v případě, že je vše negativní je a pacienta potíže skutečně obtěžují, je na místě plánovaně odstranit slepé střevo, provést appendectomii.  V 90ti% po operaci potíže zcela zmizí, tam kde přetrvávají, je nezbytné provést další vyšetření a appendix nebyl příčinou původních potíží.


Diskusní téma: Onemocnění jícnu

Reflux

Radek neshyba 31.03.2018
Dobry den jsem rok po operacirefluxu v Brne mam potize ze mne ted zacala posledni měsíc palit zaha jidlo musim poradne rozkousat jinak se mi to zasekava a musim to vyzvracet yk jsem i u vas stimto problemem a tam bylo zjištěno že manzeta je moc utahla tak mi v praze to trozku roztahly mam stale potize prosim co mam dekat ted v dubnu to bude rok co jsem po operaci a porad to neni dobry v

Re: Reflux

Radek 23.06.2018
Dobrý den měl bych velkou prosbu byl jsem před rokem operovany v Brně mám bolesti nemůžu pořádně jíst jídlo se mi zasekává když to není pomalu pasivita strava nevím co mám dělat dál jsem s toho už na nervy mohli byste mi nějak pomoct všichni mi říkají že je to dobrý ale já vím že dobrý to není

Po operaci refluxu

Andrea Loffajova 26.03.2018
Dobrý den jsem 3 roky po operaci refluxu u Vás. O víkendu me skolila střevní chřipka a poprvé od operace jsem zvracela. Dřív mi to neslo, když mi bylo zle jen jsem se nadavovala. Je to normální stav? Trochu me překvapilo, ze jsem zvracela. Je možné, ze bych musela časem na reoperaci, ze Jicen povolil?
Děkuji za odpověď.
Andrea Loffajova

Reflux jicnu

Iveta 19.03.2018
Dobrý den,již 3 rokem se léčím na reflux jicnu a beru na něj léky ,helicid a nyní omeprazol,po každém vyšetření hadičkou je stav pořád stejný ,takze léky uzivam nepřetržitě po celou dobu,ale posledních půl roku se mě zda že přestávají zabírat ,mám tlaky na prsou a špatně se mě dýchá ,moje Dr toto vůbec neřeší ,prosím o váš názor .Moc děkuji

Fundoplikace

Gita Prchalova 06.03.2018
Dobry den,zajimalo by me,za jak dlouho me objednate na fundoplikaci,termin konzultace jiz mam.Jaka je tedy cekaci lhuta mezi konzultaci a operaci?Veskera vysetreni mam:gastroskopie,manometrie,RTG jicnu.
Dekuji za odpoved.

Barretův jícen

Eva 31.01.2018
Dobrý den,
Před rokem mi byl diagnostikován Barettův jícen. Před měsícem přibyla diagnoza Histaminová intolerance. Chci se zeptat, jestli i tato diagnoza může mít vliv na tlaky v krku, které u mě přetrvávají i při změně několika léků, které jsem už užívala. Děkuji za odpověď

Re: Barretův jícen

Palas Athéna 16.02.2018
Dobrý den, ano, velice pravděpodobně to úzce souvis. Nicméně byl-li Vám diagnostikován Barettův jícen, pak je opravdu na místě radikální léčba. Doporučení: objednejte se k nám do poradny pro onemocnění jícnu a s sebou vezměte všechny výsledky vyšetření, které máte k dispozici. Hezký den

Fundoplikace - pálení žáhy

Marcela 16.01.2018
Dobrý den,
v r. 2005 jsem začala mít potíže s pálením žáhy. Po vyšetření byla diagnostikována brániční kýla a nasazen Controloc. Potíže postupně ustaly. Časem jsem mohla přestat užívat i Controloc. V r. 2011 se pálení žáhy objevilo znovu a velmi prudké. Controloc už vůbec nezabíral. Postupně mi byl nasazen Ortanol, Lanzul, Emanera + Kinito. Vše téměř bez účinku. Nakonec jsem začala užívat Esomeprazol Sandoz 40 mg 3x denně, ponecháno Kinito 3x1. Po té se pálení žáhy zlepšilo, ale nepřestalo úplně. V r. 2014 jsem podstoupila laparoskopickou fundoplikaci. Poté se moje potíže výrazně zlepšily, ale pálení žáhy úplně nepřestalo a ani léky nebylo možno vysadit. Cca po ½ až ¾ roce se pálení žáhy opět zhoršilo. A v poslední době už mi nic nezabírá, na chvíli pomůže Talcit, Gaviscon. (Zkoušela jsem i různé bylinné přípravky, doplňky strava apod.) Od r. 2011 spím v polosedu (vyjma prvního ½ roku po operaci). Spánek je přerušovaný, protože i v noci si musím vzít něco na pálení žáhy. Dle posledních vyšetření (ph metrie, manometrie, gastroskopie) prokázán kyselý reflux (v leže, v sedě i ve stoje), velmi nízký tlak jícnového svěrače a dle gastroskopie zánět jícnu. Manžeta dle gastroskopie stále těsní. Před fundoplikací dle těch samých vyšetření byl nález pouze velmi nízký tlak jícnového svěrače. Absolvovala jsem též pasážové RTG – tam je vše v pořádku. Před operací mi lékaři říkali, že mi to stoprocentně pomůže a že nebudu muset brát ani léky. Po operaci nechápali jak to, že mě stále žáhá pálí a na začátku tomu ani moc nevěřili.
Prosím o radu, pomoc. Jsem už hodně zoufalá.
Předem děkuji za odpověď.

Re: Fundoplikace - pálení žáhy

Palas Athéna 16.02.2018
Dobrý den, neuvádíte, kde jste zákrok podstoupila. Mohlo dojít k recidivě, nejlépe bude, objednáte-li se na kontrolní vyšetření k nám do poradny a s sebou vezměte všechny zmíněné výsledky vyšetření. Hezký den

Inkompetence kardie

Pavlína 27.12.2017
Dobrý den, mám lehkou IK. Užívám PPI. Žáha mě nepálí, ale mám pocit cizího tělesa v krku, chrapot.. Je předpoklad, že refluxát je v tomto případě zásaditý?
V případě zásaditého refluxátu, chová se tento stejně jako refluxát kyselý? Poškozuje sliznici jícnu?
Dá se říci obecně, jak dlouho se dá užíváním PPI jícen chránit bez možných následků?
Moc děkuji za odpovědi.
<< 1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>