Nejčastější otázky: Kýlní centrum

Jak se objednat?

Objednat se můžete online, prostřednictvím těchto stránek anebo telefonicky

Objednat se online

Co je kýla a kde vzniká?

Kýla je, laicky řečeno otvor, nebo díra v břišní stěně přes kterou se vyklenují do podkoží vnitřní orgány. Vyskytují se v typických lokalizacích, ve kterých je břišní stěna apriori oslabená. To jsou třísla - kde u mužů procházejí přes břišní stěnu cévy a chámovod do varlat, u žen je zde jen oblý vaz, proto je u nich kýla v třísle méně častá. U žen je častější tzv. stehenní kýla, která se také vyskytuje v třísle, ale o něco níže, než klasická tříselná kýla. Dalším oslabeným místem je pupek a veškeré jizvy po operacích na břiše, zejména bylo-li jejich hojení komplikované.

Co způsobuje vznik kýly?

K vytvoření kýly přispívají, kromě vrozené predispozice spočívající v tvorbě slabšího vaziva, zejména všechny faktory zvyšující tlak v dutině břišní. Typicky se jedná o zácpu, kašel, u mužů pak onemocnění prostaty, které je nutí tlačit při močení, u žen těhotenství a u všech zvedání těžkých břemen a tělesná námaha spojená se zvýšeným tlakem v břišní dutině. Kýly jsou také častější u obézních lidí, kde je břišní stěna oslabena.
 

Co je rozestup břišních svalů (diastáza) a jak vzniká?

Podobným mechanizmem jako kýla vzniká také rozestup břišních svalů  - diastáza. Ta vzniká jedině ve střední čáře typicky nad pupkem, kde jsou svaly břišní stěny pravé a levé strany od hrudní kosti po pupek spojeny jen můstkem vaziva. Vlivem výše uvedených faktorů se tento vazivový můstek postupně rozšiřuje z normálních cca 1cm šíře až na několik cm. Diastázu - rozestup břišních svalů lze pak dobře pozorovat při zvedání se z lehu, kdy se v horní části břicha uprostřed mezi hrudní kostí a pupkem vyklenuje různě veliká část břišní stěny, v klidu vleže zase mizí, ale při vyšetření lze nahmatat, že okraje břišních svalů jsou od sebe vzdáleny více, než uvedený 1 cm.

Jak zjistím, že mám kýlu?

Kýla jak z výše uvedené definice vyplývá je vyklenování vnitřností přes otvor v břišní stěně do podkoží. Objevuje se tedy určité vyklenutí břišní stěny - typicky v klasických lokalizacích - v třísle, pupku, jizvách po operacích, raritně i na jiných místech. Ze začátku se toto vyklenutí objevuje jen při zátěži a zvýšeném nitrobřišním tlaku. Postupně se kýla zvětšuje a vyklenutí může být trvalé zejména ve stoje, zatímco vleže v klidu, při pokrčených dolních končetinách kýla mizí - útroby se vrací do břišní dutiny. Při větších kýlách a zejména, když už jsou dlouho přítomné, vznikají srůsty, které způsobují, že se kýla ani vleže do břicha nevrací. Typickým příkladem jsou velké šourkové (skrotální) kýly, které u mužů, kteří to neřeší třeba 10 let, můžou dosáhnout obrovských rozměrů až po kolena. Při menších kýlách a zejména u obézních lidí nemusí být vyklenutí patrné, někdy ani lékař nemusí kýlu nahmatat a při podezření (bolest v typické lokalizaci a vyloučení jiné příčiny) je pak nutné doplnit vyšetření ultrazvukem (sonografie).

Jak se kýla projevuje, co způsobuje a co hrozí?

Kromě uvedeného vyklenutí může kýla pobolívat, zejména při námaze. Když kýla vzniká, zejména v třísle, může se objevit pálení v třísle. Vzhledem k tomu, že se v kýle vyklenuje některá vnitřnost, nejčastěji střevo, může se objevit porucha funkce této vnitřnosti. Když je otvor v břišní stěně úzký, může způsobovat útlak vnitřností a způsobovat zúžení střeva, které se může projevovat přechodnou zácpou, nadýmáním, pobolíváním kýly. Specifickou událostí je uskřinutí kýly. Je to náhlá událost způsobená tím, že se vnitřnost v kýle zasekne - zaškrtí. Trpí tím výživa zaškrcené vnitřnosti, protože se utlačí, nebo se i uzavřou cévy, které zásobují vnitřnost krví. To způsobuje její odumírání. Při zaškrcení střeva vzniká jeho neprůchodnost. Obojí se projevuje silnou bolestí kýly, která je tuhá, nejde ani vleže zamáčknout zpátky do břicha. Může se objevit zvracení, křeče v břiše, nebo neodcházejí větry a stolice. Jedná se o akutní stav, který je nutno ihned řešit urgentní operací. Při těchto příznacích, nebo jakýchkoliv podezřeních je potřeba ihned vyhledat lékařskou pomoc.

Mám kýlu a co teď s tím?

Vzhledem k tomu, že když už kýla vznikla, tak se neztratí, pouze se časem zvětšuje, může způsobovat potíže a hrozí její uskřinutí, se doporučuje její operační řešení. Žádným jiným způsobem totiž není možné kýlu vyřešit. Kýlní pás, který zatlačuje kýlu zpátky a zpevňuje břišní stěnu, se doporučuje jen dočasně do doby operace, nebo jako řešení u těžce nemocných lidí, kteří nejsou schopni podstoupit operaci. Kýlní pás se používá břišní - na břišní, nebo pupeční kýly. Tříselné kýlní pásy se nedoporučují, protože jejich efekt je sporný a spíše způsobují další komplikace - oděrky, nebo zapařování třísla. Jestli jste podle výše uvedeného objevili kýlu, nebo máte podezření, navštivte svého praktického lékaře, nebo rovnou nás v Palas Athena, kde vám po vyšetření věc ozřejmíme a doporučíme vhodné řešení.
 

Jak probíhá operace kýly?

Operace kýl jsou jedny z nejčastějších, které v Palas Athena provádíme. Specializujeme se zde na laparoskopické operace kýl, ale v určitých případech provádíme i klasické operace. Všechny operace vyžadují interní předoperační vyšetření, které zhodnotí operační riziko a také to, zda je pacient vhodný na operaci v režimu jednodenní chirurgie. Operace probíhá v celkové narkóze. Jen u hodně nemocných - většinou starších lidí, lze tříselnou kýlu operovat v lokálním umrtvení místa operace ve spojení s tzv. analgosedací (farmakologickým tlumením pacienta, které ale není narkózou), nebo ve spinální anestezii (umrtvující látka se vpíchne do páteřního kanálu v oblasti bederní páteře a přibližně od půlky těla pacient nic necítí, zatímco zůstává při vědomí; efekt trvá několik hodin a pak se zase citlivost plně vrátí).

Diskusní téma: Kýlní centrum

tříselná kýla

Arnošt Jurčovský 31.05.2017
Dobrý den, jsem po operaci tříselné kýly vpravo, nyní mám tř.kýlu i na levé straně, kýl.branka 11mm,vak 3,5cm(vyšetření US).Vzhledem k přidruženým onemocněním bych považoval za nejvhodnější defekt odstranit metodou ONSTEP.Provádí Vaše zařízení tento typ operace?Uvádíte, že jedna z metod je operace se síťkou PHS, jde o jiný druh operace než metoda ONSTEP?Děkuji Vám za odpověď.Jurčovský

Re: tříselná kýla

MUDr. Barnášová 12.07.2017
Dobrý den pane Jurčovský, předem prosím omluvte pozdní odpověď. My na našem pracovišti preferujeme jednoznačně laparoskopickou metodu TAPP. PHS provádíme u rizikových pacientů a pacientů ASA III. Metodu ONSTEP vůbec nepoužíváme S pozdravem dr. Barnášová

Pupeční kyla

Pokorna Dana 24.04.2017
Dobry den, rada bych se zeptala, jaka je u Vas nyní čekací doba na operaci pupeční kyly, dekuji

Kýla v jizvě po dop. nehodě

David B 12.04.2017
Dobrý den,

jsem narozen 1. 8. 1989 a koncem srpna 2015 jsem byl účastníkem dopravní nehody, ze které jsem byl se zraněním (nejenom) břišní stěny letecky převezen do FN Hradec Králové. Zde jsem podstoupil postupně čtyři operace - převážně v rámci komplikací díky adhezivnímu ileu a odtržení některých klíčků střev způsobeného prudkým nárazem, také jsem měl v ráně zaveden VAC systém (pokud si vysvětlení panů doktorů vybavuji správně).

Po propuštění do domácí léčby na přelomu sprna/září 2016 mi zůstala cca 30cm dlouhá jizva a v její spodní části kýla, která se pomalu, ale jistě zvětšuje (měřím obvod pasu a sleduji i váhu - 120kg na 184cm). Sice není takových rozměrů, jako o pána ve Vaší fotogalerii, ale hádám, že za pár roků by takových rozměrů určitě dosáhla. Kýla je občas bolestivá, někdy cítím bodavou bolest, ale hlavně cítím nepříjemný tah v její oblasti, kvůli kterému se hrbím.

Pan doktor, který mě měl během pobytu ve FN na starosti řekl, že po důkladném zhojení doporučuje následnou plastiku břišní stěny s tím, že bych musel dostat permanentní síťku přímo mezi střeva a břišní stěnu. Nicméně na dalších kontrolách jsem již docházel k jiným doktorům (neboť původní pan doktor byl zaměstnán operacemi) a oba mi řekli, že pokud mě tato kýla přímo neohrožuje na zdraví, tak bych ji raději měl nechat být, neboť prý po zásahu mohou nastat vážnější trvalé komplikace. Jeden z lékařů namítl, že pokud na zákroku trvám, tak mi ho samozřejmě provedou, ale doporučil mi se obrátit na specialisty a výslovně zmínil Vaše centrum.

Nyní nosím podpůrné pásy od Verby, ale při zachování alespoň základní hygieny jsou po dvou vypráních takřka nepoužitelné a musím tedy kupovat každou chvíli nové. Navíc od léta se kvůli pocení potýkám s vyrážkou na zádech v místě pásu, a toho již mám, jak se lidově říká, plné zuby.

Proto nyní usuzuji, že rok a půl je dostatečně dlouhá doba pro důkladné zhojení, obzvlášť pro tělo v mém věku. Rád bych se tedy na Vás obrátil, jestli s takovým "nástřelem" mám nějakou naději na řešení?

Děkuji,
David B

Re: Kýla v jizvě po dop. nehodě

David B 12.04.2017
Omlouvám se za chybičku, srpen/září 2016 jsem nastoupil zpět do zaměstnání. Propuštěn z FN jsem byl v září 2015, tedy měsíc po nehodě.

Re: Kýla v jizvě po dop. nehodě

MUDr. Ludvík Winkler 13.04.2017
Dobrý den pane Davide, rozhodně máte velkou naději na řešení, samozřejmě Vás musíme nejprve vidět a na základě osobní konzultace a vyšetření poté stanovíme ideální způsob. Objednejte se do naší Kýlní poradny. Hezký den dr. Winkler

Re: Re: Kýla v jizvě po dop. nehodě

David B 13.04.2017
Dobrý den,

děkuji za Vaši odpověď. Přímo k Vám se kvůli zaměstnání mohu objednat až v druhé polovině května, dříve bych měl volný termín až u některých Vašich kolegů. Nevadí tak?

Děkuji,
David B

Re: Re: Re: Kýla v jizvě po dop. nehodě

MUDr. Ludvík Winkler 18.04.2017
Dobrý den, vůbec nevadí, objednejte se ke komukoliv z ambulance Kýlního centra. Hezký den dr. Winkler

kýla

Martina Škopová 11.04.2017
Dobrý den, chtěla bych poradit. Manžel má již několik let kýlu. Nevím jaká to je - břišní či brániční, nevím. Nikdy nebyl na žádném speciálním vyšetření. Tato kýla se mu poměrně dost zvětšuje. Laicky ji odhaduji na 15-20 cm od pupku nahoru. Teď ho začala bolet.Prosím, poraďte mi co potřebuje za vyšetření než bych ho mohla k Vám objednat. Další problém asi bude jeho nadváha, váží asi 110 kg při výšce 169 cm. Jde tento zákrok provádět laparoskopicky? Mnohokrát děkuji Martina Škopová

Re: kýla

Palas Athéna 12.04.2017
Dobrý den, pro objednání k nám do Kýlní poradny není třeba žádné předchozí vyšetření, všechna potřebná vyšetření provedeme zde, případně dáme žádanku na speciální vyšetření. Zda je zákrok proveditelný laparoskopicky posoudí lékař při osobní konzultaci s Vaším manželem. Hezký den
<< 3 | 4 | 5 | 6 | 7 >>