Skleroterapie

Sklerotizace křečových žil je vhodná pouze u žilek menšího průměru než jeden milimetr a může být řešením problému, se kterým se potýká mnoho žen, a to i velmi mladých a to s viditelnými červenými, fialovými a modrými žilkami na lýtkách a stehnech. Vyskytují se jednotlivě (metličky) nebo rozvětveně (pavoučky) a jsou nechtěným estetickým nedostatkem, který ženy skrývají pod kalhotami.

Sklerotizace je velmi šetrná metoda. Lékaři uzavřou postiženou menší žílu tak, že jí napustí speciální sklerotizační látkou. Poté je dolní končetina stažena kompresní punčochou nebo obinadlem, kterou by měl pacient nosit po dobu alespoň dvou týdnů. Uzavřená žíla se po čase vstřebá.

Zákrok se provádí ambulantně, je časově nenáročný, trvá zhruba 20 minut. Ošetření je nebolestivé, nevyžaduje žádné následné omezení pohybových aktivit. Ošetření se provádí celoročně, limitací je nošení kompresních punčoch při vysokých teplotách.

Sklerotizaci lze použít také jako doplněk k jiným metodám odstranění křečových žil.

Zdravotní pojišťovna hradí při sklerotizaci žil dolních končetin ošetření tří okrsků varixů s použitím jedné ampule sklerotizační látky. Při větším rozsahu je další ošetření, které jde nad rámec platby zdravotní pojišťovny, hrazeno přímo pacientem.